Helg- och kvällstillägg

2006-12-28 i Övrigt
FRÅGA
Från vilken tid (dag el. klockslag) börjar helg- resp. kvällstillägg att gälla?
SVAR
Tiden för när helg- och kvällstillägg börjar beror på vad som avtalats mellan dig och din arbetsgivare och bygger ofta på ett kollektivavtal.
Senast en månad från när du börjat din anställning är arbetsgivaren skyldig att skriftligen informera dig om storleken på din lön samt vilket kollektivavtal som gäller på din arbetsplats, om det finns ett sådant (se http://www.lagen.nu/1982:80, Lag om anställningsskydd § 6a om du antälldes före den 1 juli 2006, se annars § 6c).
Det smidigaste är nog att fråga din arbetsgivare (alternativt vid en anställningsintervju) vilket kollektivavtal som gäller på arbetsplatsen samt vad det innebär för dig personligen.

Mvh
Susanne Sjölander
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (1993)
2022-01-26 Misstagsbetalning (condictio indebiti)
2022-01-22 Kan arbetsgivaren hindra en från att ha extraarbete?
2022-01-15 Kan man avtala bort lagen om anställningsskydd (LAS)?
2022-01-11 Får arbetsgivaren ändra arbetstiderna på arbetsplatsen?

Alla besvarade frågor (98634)