Kan en vara reklameras trots att garantiden gått ut?

2007-01-04 i KÖPRÄTT
FRÅGA
Hej! Jag köpte 050629 en kaffebryggare till vårt lantställe, den är använd ca 60-80 ggr, och i julhelgen slutade den fungara. Har jag rätt att begära en ny trots att garantitiden bara var ett år. En kaffebryggare bör väl tåla betydligt fler bryggningar. MWH Lena
SVAR
Hej
Visst ska en kaffebryggare tåla att användas. Du har rätt att reklamera en vara tre år efter att du köpt den. Det framgår av 23 § 3 st konsumentköplagen
här
Det spelar ingen roll att garantitiden är ett år. Säljaren kan inte avtala bort konsumentköplagen. Många säljare är inte medvetna om att köparen kan reklamera varan tre år efter köpet, men det är bara att stå på sig.

Lycka till

Vänligen
Linnea Ljung
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (885)
2021-05-13 Får jag införskaffa kanyler?
2021-04-30 Vad kan jag göra när ett företag inte betalar tillbaka pengar de är skyldiga mig?
2021-04-30 Formkrav för gåvobrev
2021-04-30 Nya fel efter reparation av bil

Alla besvarade frågor (92318)