Ändras preskriptionstiden vid överlåtelse av skuldebrev

2005-11-22 i EKONOMI
FRÅGA
Vid försäljning/överlåtelse av löpande skuldebrev, får då den nya borgenären tillräkna sig 10-årig preskriptionstid, eller gäller då sedvanlig 3-årig preskriptionstid för konsumentkredit?
SVAR
Hej!

Preskriptionstiden ändras inte i och med att en överlåtelse sker. I det här fallet rör det sig om om ett löpande skuldebrev varför preskriptionstiden, oavsett om det rör som ett konsumentförhållande eller inte, alltid är tio år (2 § 2st Preskriptionslagen).
(Preskriptionstiden avbryts inte heller genom att skuldebrevet överlåts - detta sker bara då någon av de tre punkterna i 5 § Preskriptionslagen är uppfyllda.)

Mvh
Fredrik Jorstadius
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (453)
2021-09-07 Behövs gåvobrev när man ger bort pengar?
2021-08-21 Bilservice stulit dator
2021-08-18 Vem ansvarar för tjänstebil med körförbud?
2021-08-09 Postväxel förfallotidpunkt

Alla besvarade frågor (95666)