Kan ett skuldebrev ges bort som gåva?

2005-11-22 i EKONOMI
FRÅGA
Kan ett skuldebrev ges bort som gåva?
SVAR
Ett skuldebrev kan ges bort som gåva enligt 3 § GåvoL. Det bör dock observeras att för att överlåtelsen skall anses fullbordad skiljer sig förfarandet vid enkla skuldebrev och vid löpande skuldebrev. Vid löpande skuldebrev stadgas det i 3 § 1st GåvoL att gåvan är fullbordad då gåvotagaren fått skuldebrevet i sin besittning. Vid enkla skuldebrev är förfarandet dock annorlunda. I 3 § 3 st GåvoL måste du som givare underrätta gäldenären om att den du skall ge bort skuldebrevet till är den nya borgenären.

Mvh
Fredrik Jorstadius
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (453)
2021-09-07 Behövs gåvobrev när man ger bort pengar?
2021-08-21 Bilservice stulit dator
2021-08-18 Vem ansvarar för tjänstebil med körförbud?
2021-08-09 Postväxel förfallotidpunkt

Alla besvarade frågor (95665)