Beskattning på försäljning av fastighet utomlands

FRÅGA
Hej,Jag bor i Sverige och har dubbelt medborgarskap i både Sverige och Taiwan. Min fråga är: Behöver jag också betala skatt i Sverige om jag säljer min fastighet i Taiwan?Med vänliga hälsningar
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

I och med att du bor i Sverige är du obegränsat skattskyldig här, vilket innebär att du är skattskyldig i Sverige för alla dina inkomster, även sådana du har från utlandet.

Dock kommer du inte att behöva skatta både i Sverige och i Taiwan för försäljning av din fastighet i och med att Sverige har ett dubbelbeskattningsavtal med Taiwan (här), enligt vilket beskattning av försäljning av en fastighet ska ske i det land där det säljs, vilket i det här fallet är Taiwan (artikel 6.1 lag om avtal mellan Sveriges Exportråd och Taipeis delegation i Sverige beträffande skatter på inkomst). Kapitalinkomster som fås genom försäljningen ska beskattas i det landet där försäljningen görs (artikel 13.1).

Vänligen,

Anna Liss
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Försäljning av fastighet (228)
2020-10-28 Hur beräknar man kapitalvinster vid försäljning av fastighet?
2020-10-28 Var kan man hitta en fastighets anskaffningsvärde?
2020-10-04 ​Hur deklarerar man en försäljning av fast egendom - översikt
2020-09-27 Vilka kostnader har jag som säljare av en fastighet?

Alla besvarade frågor (85493)