Får jag köpa knivar från ett annat land?

2021-08-03 i OFFENTLIG RÄTT
FRÅGA
Får man ta in köksknivar och jakt/fiske knivar från ett annat land till sverige.
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Du kan köpa knivar från andra länder men vissa knivar kräver tillstånd från Polismyndigheten och man kan därför behöva anmäla det till Tullverket. Exempel på sådana knivar är enligt Tullverket Butterflyknivar som räknas som farliga föremål (enligt Förordning (1990:415) om tillstånd till införsel av vissa farliga föremål) och kräver därför tillstånd av Polismyndigheten. Dessutom har vissa typer av knivar även en åldersgräns, springstiletter får inte ens ägas, användas eller lånas utav en person under 21 år, Knivlagen 1 § 3 st.

På polismyndighetens hemsida kan du HÄR hitta mer information, samt exempel på farliga föremål.

Jag kan inte svara på din fråga med garanti då det inte står något om specifikt köks- eller jakt/fiske knivar, men med större sannolikhet kan du göra detta utan problem.

Hoppas att du fick svar på din fråga. Du är varmt välkommen att ställa ytterligare frågor till oss.

Vänliga hälsningar,

Maia Sadek
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (1326)
2021-09-16 Kan jag överklaga en bot för en studentbiljett som jag fått fast jag är student?
2021-09-03 Gallring av villkorlig dom eller skyddstillsyn
2021-08-31 Ansöka om vapenlicens efter omhändertagande enligt LOB
2021-08-31 Vapentillstånd för skyddsändamål

Alla besvarade frågor (95720)