Giftemål mellan kusiner

FRÅGA
Hej! Om ett par manliga enäggstvillingar A + B skaffar barn med vardera parten av ett par kvinnliga enäggstvillingar C + D, så att A + C blir föräldrar till barnet E, och B + D blir föräldrar barnet F. Då blir E och F släktmässigt kusiner, men genetiskt syskon. Får E och F gifta sig?
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Nära släktskap är ett hinder för äktenskap. Det gäller dock bara de som är släkt i rätt upp- och nedåtstigande led eller är helsyskon (2 kap. 3 § Äktenskapsbalken [1987:230] [ÄktB]). Vidare krävs särskilt tillstånd av myndighet för äktenskap mellan halvsyskon (2 kap. 3 § 2 st. ÄktB). Således innebär det inte ett äktenskapshinder att vara kusiner. Även om kusinerna E och F kan betraktas som närmare besläktade genetiskt än kusiner i allmänhet, så beaktas inte det som skäl för äktenskapshinder. Trots att deras föräldrar är par av enäggstvillingar så betraktas de som vanliga kusiner. De skulle alltså beviljas äktenskap.

Med vänliga hälsningar

Amanda Laulumaa
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Äktenskap och äktenskapsförord (1281)
2021-11-20 Verkan av äktenskapsförord
2021-11-12 Änkling eller ogift
2021-11-11 Hur säkrar man egendom från bodelning?
2021-11-06 Särkullbarn, arvsrätt och äktenskapsförord

Alla besvarade frågor (97716)