Behöver man skatta i Sverige på vinst i annat land?

2021-04-03 i SKATTERÄTT
FRÅGA |Hej, jag är bosatt i Nya Zeeland och äger ett hus här tillsammans med min sambo. Om vi i framtiden flyttar tillbaka till Sverige och behåller vårt hus i NZ och väljer att sälja huset efter några år, behöver vi då betala skatt på vinsten i Sverige? Tack på förhand
Hanna Palmkvist |Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Den som är bosatt i Sverige är vad som kallas obegränsat skattskyldig här (3 kap. 3 § första punkten inkomstskattelagen). Det innebär att man som huvudregel behöver betala skatt i Sverige inte bara för inkomster från Sverige utan även inkomster från utlandet (3 kap. 8 §). Ni skulle alltså behöva betala skatt på vinsten i Sverige. Detsamma gäller om ni skulle sälja fastigheten innan ni flyttar tillbaka, om ni tidigare varit bosatta i här och har någon form av väsentlig anknytning till Sverige (3 kap. 3 § tredje punkten). Saker som tyder på en väsentlig anknytning är exempelvis svenskt medborgarskap, eller om man äger bostad, driver verksamhet eller har familj här (3 kap. 7 § första stycket). Den som på detta sätt har väsentlig anknytning till Sverige och tidigare varit bosatt här är alltså också obegränsat skattskyldig här. Tveka inte att ställa en ny fråga om du har fler funderingar! Med vänlig hälsning,

Arvsskatt på arv från Finland?

2020-11-09 i Arvsskatt
FRÅGA |Hej! Min vuxna dotter har fått ett arv efter sin farmor i Finland. Arvet består av ett efterlevandeskydd som delades jämt mellan tre barnbarn, varav två bor i Finland, min dotter bor i Sverige.Frågan jag vill ställa är: ska hon beskatta för dessa pengar, det rör sig om drygt 300 00 kr. I så fall är det tii Finland eller till Sverige hon ska skatta?Med vänlig hälsning
Hanna Palmkvist |Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Arvsskatten är avskaffad i Sverige (8 kap. 2 § första stycket inkomstskattelagen). Din dotter kommer alltså inte behöva betala skatt till Sverige för arvet. Finland har däremot arvsskatt (du kan läsa mer om det här). Vilket lands regler som ska tillämpas på ett arv mellan länder avgörs av EU:s arvsförordning, när länderna i fråga är medlemmar i EU. Huvudregeln är att det är reglerna från landet som arvlåtaren, det vill säga din dotters farmor, var bosatt i som ska tillämpas på arvet (3 kap. artikel 21.1, EU:s arvsförordning). Så vitt jag förstår bodde din dotters farmor i Finland vid tiden för sin bortgång, och det är då finska regler som ska tillämpas på arvet. Din dotter ska alltså som utgångspunkt betala skatt för arvet i Finland (läs mer om den finska arvsskatten och internationella situationer här).Om du har ytterligare frågor är du varmt välkommen att återkomma till oss med en ny fråga.Med vänlig hälsning,