Vad innebär övergrepp i rättssak?

2021-05-15 i STRAFFRÄTT
FRÅGA |Är det övergrepp i rättssak eller olagligt om man ber sin vän dra tillbaka sitt vittnesmål från brottsplatsen om man är målsägande?
Sandra Bargabriel |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Jag kommer att hänvisa till brottsbalken (BrB) som innehåller regler om brott och straff. Vad innebär övergrepp i rättssak? Övergrepp i rättssak innebär att någon genom våld eller hot om våld angriper annan för att hen bland annat avlagt ett vittnesmål. Detsamma gäller om någon med annan gärning, som medför lidande, skada eller olägenhet, eller med hot om en sådan gärning angriper annan för att hen avlagt vittnesmål (17 kap. 10 § BrB). Avgörande för bedömningen är således hur du framför din önskan om att din vän ska dra tillbaka sitt vittnesmål. Om det sker utan hot, förtäckta hot, våld eller andra gärningar som kan medföra lidande, skada eller olägenhet för din vän så finns det inget du behöver oroa dig för. Jag hoppas att du fick svar på din fråga. För ytterligare vägledning eller funderingar är du självklart varmt välkommen att återkomma med en ny fråga!Med vänliga hälsningar,

Hur länge syns en notering i belastningsregistret?

2020-12-29 i STRAFFRÄTT
FRÅGA |Hej.Jag begick ett brott som gick i dom 2017-04-20.brottet begicks 2016. Det var ett ringa narkotikabrott och jag gick med på straffföreläggande. Jag vill bli väktare men vad jag läst på nätet ståmmer det att min prick kommer finnas i registret i fem år? Alltså till 2022? Kommer de fortfarande kunna se det efter eller kommer jag kunna bli väktare?Är född 1997-05-02
Sandra Bargabriel |Hej!Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Jag tolkar din fråga som att du vill veta hur länge din prick kommer att finnas i ditt belastningsregister. Jag kommer att hänvisa till lagen om belastningsregister. Du skriver att du har fått ett strafföreläggande och det stämmer att brottet kommer att finnas på ditt belastningsregister i fem år efter att godkännandet av strafföreläggandet gjorts (17 § 1 st. 9 p.). Svaret på din fråga är att pricken på ditt belastningsregister inte längre kommer att synas på ditt belastningsregister efter att dessa fem år har passerat. När du därmed ansöker till väktarutbildningen, och fem år har passerat, kommer brottet därmed inte synas. Jag hoppas att svaret kan ge viss vägledning. Om jag har missförstått din fråga är du alltid välkommen att återkomma med en ny. Med vänlig hälsning,