Kan jag skilja mig i Sverige om jag är bosatt utomlands men är svensk medborgare?

2020-12-03 i Äktenskapsskillnad
FRÅGA |Hej, vi bor i Frankrike sedan 1995, men jag ar, liksom min man, svensk. Vi gifte oss i februari 1991. Kan vi skilja oss i Sverige eller måste vi ga genom fransk process? Vanliga hälsningar
Izabella Bugsby de la Varga |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Vad är problemet och vilka regler är tillämpliga?Utifrån din fråga framgår det inte vilket land du och din man gifte er i. Som jag tolkar din fråga är ni båda bosatta i Frankrike men är fortfarande svenska medborgare. Vid äktenskapsskillnad i Sverige gäller reglerna i Äktenskapsbalken (ÄktB) och svensk domstol kan pröva en ansökan om äktenskapsskillnad då du är svensk medborgare. Ansökan behandlas då av Tingsrätten (14 kap. 3 § ÄktB). Om endast en av er vill skiljas finns det en betänketid på 6 månader (5 kap. 2 § ÄktB). Om ni gift er utomlands är lagen om vissa internationella rättsförhållande rörande äktenskap och förmyndarskap tillämplig. För att ha möjlighet att skilja sig i Sverige efter att ha ingått äktenskap utomlands krävs det att äktenskapet först och främst anses giltigt i den stat där det ingicks men även att det anses giltigt i Sverige. En annan förutsättning är även att du som ansöker om skilsmässa är svensk medborgare och har hemvist i Sverige eller har haft hemvist i Sverige (3 kap. 2 § 2 punkten). Om dessa kriterier är uppfyllda kan du ansöka om skilsmässa i Sverige hos Tingsrätten trots att äktenskapet ingicks utomlands. Kan jag skilja mig i Sverige?Slutligen bör du och din man ha möjlighet att skilja er i Sverige och det krävs inte att ni går igenom en fransk process. Hoppas att du fick svar på din fråga och om du skulle vilja ha vidare hjälp med ditt ärende råder jag dig att kontakta vår juristbyrå för tidsbokning eller att ringa vår telefonrådgivning. Med vänliga hälsningar,

Hur utreder socialnämnden faderskap om modern uppger fadern som okänd?

2020-10-30 i Faderskap
FRÅGA |Hur går socialnämndens utredning till för att söka efter en ev far till ett barn som modern uppgett fader okänd.
Izabella Bugsby de la Varga |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Vilken lag är tillämplig?Lagen som reglerar frågor gällande faderskap är föräldrabalken (FB). Har socialnämnden en skyldighet att fastställa barnets fader?Socialnämnden har ålagts en skyldighet att försöka att utreda vem som är far till barnet och att fastställa faderskapet (2 kap. 1 § FB). En utredning inleds bland annat om modern uppger fadern som okänd, precis som du nämner i din fråga. Hur ser socialnämndens utredning ut?Först och främst försöker socialnämnden i kommunen där barnet i fråga är folkbokfört att samla in information från modern för att klarlägga vem som kan antas vara fadern (2 kap. 4 § FB). Även andra personer som kan bidra med relevanta uppgifter kan höras. Om det kan bedömas med tillräcklig säkerhet kontaktas den som kan antas vara fadern för att få tillfälle att bekräfta faderskapet (2 kap. 5 § FB). I vissa fall kan socialnämnden försöka få faderskapet fastställt via ett blodprov (DNA-test), om en viss person mycket troligen är fadern (2 kap. 6 § FB). Om blodprovet bekräftar faderskap kan domstolen fastställa detta genom dom om inte fadern bekräftar detta. Emellertid kan ingen tvingas till ett blodprov så om en part inte vill medverka får talan väckas vid domstol för att fastställa vem som är fadern till barnet (3 kap. 5 § FB). Som utgångspunkt är det moderns uppgifter som ligger som grund för den fortsatta utredningen. Däremot har modern under utredningens gång ingen skyldighet att hjälpa till att fastställa faderskapet. Hon har dock inte rätt till underhållsstöd om hon avstår att delta utan ett giltigt skäl (socialförsäkringsbalken 18 kap. 8 §). Att modern inte vet eller vill berätta vem fadern är påverkar inte socialnämndens skyldighet att verka för att barnet får vetskap om vem som är fadern. I vissa fall kan socialnämnden tvingas att lägga ner en faderskapsutredning. Exempelvis kan det vara omöjligt att få de uppgifter som krävs för att kunna göra en bedömning av faderskapsfrågan (2 kap. 7 § 1 punkten FB). Om ny information skulle tillkomma kan en nedlagd utredning återupptas fram till att barnet har fyllt 18 år eftersom socialnämndens utredningsskyldighet likväl består (2 kap. 1 § FB). Hoppas att du fick din fråga besvarad och om du har fler frågor är du varmt välkommen att kontakta Lawline igen! Med vänliga hälsningar,

Har jag som adopterad rätt att veta om min biologiska förälder har dött?

2020-11-25 i Adoption
FRÅGA |Har jag som adopterad rätt att veta om min biologiska mamma dött?
Izabella Bugsby de la Varga |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Bestämmelser kring adoption finns i föräldrabalken (FB) 4 kap. De rättsliga verkningarna av en adoption innebär att den som adopterats i rättslig mening ses som adoptivförälderns eget barn. Den adopterade ses efter en adoption alltså inte längre som den biologiska förälderns barn och alla rättsliga band bryts (4 kap. 21 § FB). Det finns ingen rättslig bestämmelse som anger en rätt för adopterade barn att meddelas vid den biologiska förälderns död. Emellertid om en person dör i Sverige så registreras detta av Skatteverket inom kort. Handlingen är offentlig och kan lämnas ut på begäran.Jag hoppas att din fråga besvarades och om du har fler frågor är du varmt välkommen att höra av dig till Lawline igen!Med vänliga hälsningar,

Vad gäller om man är skild i Sverige men fortfarande gift utomlands?

2020-08-22 i Äktenskapsskillnad
FRÅGA |Hej. Jag är skild här i Sverige, men inte i hemlandet Chile där vi gifte oss, mitt ex gifte om sig här i Sverige för några år sedan, är detta ett brott? Mvh
Izabella Bugsby de la Varga |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga! Är skilsmässan giltig?Utifrån din fråga har ditt ex och du gift er utomlands och sedan skilt er i Sverige. Eftersom ni skilt er i Sverige enligt svensk lag är skilsmässan giltig här. Dock har skilsmässans giltighet i Sverige ingen betydelse för dess giltighet i Chile. Det krävs att ni ansöker om skilsmässa i Chile för att den ska ses som giltig där. För att göra det här råder jag dig att kontakta Chiles ambassad för mer information om hur du går tillväga. Vanligtvis är det tillräckligt att visa upp den svenska domen i utlandet för att skilsmässan även ska registreras där. Är det ett brott att vara gift med två personer samtidigt?I Sverige är det inte tillåtet att vara gift med två personer samtidigt. För att två personer ska få gifta sig krävs det att det inte föreligger något äktenskapshinder enligt äktenskapsbalken (ÄktB). Ett exempel på ett sådant hinder är att den ena personen redan är gift (2 kap. 4 § ÄktB). När en person har ingått giftermål med två personer samtidigt kallas det för tvegifte och är/utgör dessutom en brottslig handling. Att dömas för tvegifte ger böter eller fängelse i högst två år. Dessutom gör sig den person som den gifta personen gifter sig med också skyldig till tvegifte om hen var medveten om att personen redan var gift (7 kap. 1 § 1 stycket BrB). SammanfattningI ditt fall finns det inget som tyder på att er skilsmässa inte är giltig i Sverige. På så vis gör ditt ex inte sig skyldig till tvegifte och hen har rätt att gifta om sig eftersom hen räknas som skild enligt svensk rätt. För att räknas som skild i Chile krävs det att skilsmässan även registreras där. Juridisk rådgivning på Lawline tar främst sikte på svensk rätt och jag råder dig därför att kontakta Chiles ambassad för att ta reda på hur du kan gå tillväga för att registrera skilsmässan. Hoppas att du fick svar på din fråga och du är välkommen att kontakta Lawline igen om du har fler frågor! Med vänliga hälsningar,