Kan utbetald ersättning från en olycksfallsförsäkring utmätas?

2021-01-29 i Utmätning
FRÅGA |Har fått besked om att jag får ut ersättning från en olycksfallsförsäkring p.g.a att jag brutit min arm och det har läkt fel nu undrar jag om kronofogden har rätt att ta dessa pengar? Har utmätning på min pension och lever på existensminimum, och ersättningen skulle göra att jag kunde få lite guldkant på tillvaron.
Victoria Ström |Går det att utmäta olycksfallsförsäkring?Huvudregeln är att olycksfallsförsäkringar ska utgå till den försäkrade och inte får utmätas för försäkringstagarens skulder, 15 kap. 10 § 1 st. försäkringsavtalslagen (2005:104) (FAL). Däremot är en förutsättning för att du ska få behålla olycksfallsersättningen att du avskiljer pengarna efter att du fått dem utbetalda till dig. Om du avskilt pengarna så går ersättningen dock ändå att utmäta efter två år om de inte behövs för t.ex. din försörjning, 15 kap. 10 § 2 st. FAL. Vad menas med att avskilja ersättningsbeloppet?I prop. 2003/04:150 s.565 anges exempel på hur en utbetald ersättning från en olycksfallsförsäkring kan avskiljas på, t.ex. genom att sätta in ersättningen på ett särskilt bankkonto alternativt ta ut pengarna och ha dem kontant i ett separat kuvert. Det här betyder att du inte kan sätta in pengarna på ett privat bankkonto där du gör ständiga insättningar och uttag eftersom pengarna då "förlorar" sin speciella karaktär. Dessutom måste du avskilja pengarna inom en viss tid, normalt inom högst ett par dagar efter att pengarna har betalats till dig, se t.ex. NJA 2017 s.1123. SlutsatsDet bör vara möjligt för dig att undvika att KFM utmäter ersättningen från olycksfallsförsäkringen under förutsättning att du 1. avskiljer pengarna och 2. avskiljer pengarna direkt du fått pengarna utbetalda till dig. Observera dock att pengarna ändå kan utmätas efter två år under vissa förutsättningar. Hoppas du fått svar på din fråga och ta hand om dig,MVH

Hur får jag bort någon annans lösa egendom från min fastighet?

2021-01-18 i Kronofogdemyndigheten
FRÅGA |HejMin fd sambo har sin husvagn och släpkärra ståendes kvar på gårdsplan. Hon hämtar inte dessa fast jag bett henne att göra det. Vad kan jag göra?
Victoria Ström |Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!Ansökan om vanlig handräckning hos KFM Det jag rekommenderar dig att göra är att hos kronofogdemyndigheten (KFM) ansöka om s.k. vanlig handräckning, 3 § lag (1990:746) om betalningsföreläggande och handräckning (BfL). Det kan en person göra, som i ditt fall, när man vill att en annan person ska t.ex. ta bort egendom från en fastighet. Formella krav på ansökanAnsökan ska vara skriftlig, 9 § BfL. Ansökan ska vidare innehålla ett yrkande och en grund, 10 § BfL, dvs. i ditt fall att du yrkar på att din f.d. sambo ska ta bort egendomen (husvagnen och släpkärran) från din fastighet. I grunden till ditt yrkande kan du skriva t.ex. att det är hon som äger egendomen, att det är din fastighet och att hon inte tagit bort egendomen efter din bestämda begäran. I din ansökan ska du också uppge dina och din f.d. sambos uppgifter, bl.a. personnummer, adress, telefonnummer, e-post m.m., 18 § BfL.I ansökan ska du även ange ifall du vill ha ersättning för kostnaden att ansöka om handräckning hos kronofogdemyndigheten, kostar 300 kr att ansöka, 17 § BfL. I ansökan kan du också ta med kostnader för arbetet som du eller ett ev. ombud lagt ner på ansökan, normalt 420 kr. Slutligen ska du även skriva under din ansökan, 19 § BfL. För mer information om hur din ansökan ska se ut och vad ansökan ska innehålla, se kronofogdemyndighetens hemsida.Handläggningen hos KFMOm din ansökan uppfyller ovanstående krav, kommer KFM att delge din f.d. sambo ansökan och hon kommer begäras att lämna ett svar om hon bestrider yrkandet eller inte, 25 § BfL. KFM kommer i delgivning ge henne information att om hon inte inkommer med svar, kommer utslag att meddelas i enlighet med ditt yrkande, 26 § BfL. Inkommer hon inte med ett svar inom 10 dagar kommer KFM att bifalla (besluta om "utslag" på) din ansökan, 42 § BfL. Om din f.d. sambo bestrider ditt yrkande, kan du skriftligen begära att ansökan ska lämnas över till tingsrätten inom fyra veckor från det att du isåfall fick hennes bestridande delgivet till dig, 34 § BfL. Hoppas du fått svar på din fråga, MVH